• lv
  • en
  • de

Dzīve notiek šeit un tagad. Nav cita mirkļa, kurā varētu kaut ko mainīt, kā vien šis brīdis, ši sekunde, šis elpas vilciens!

Mans Mazais

Ieteikumi pirmklasnieku vecākiem


piektdiena, 30.augusts, 2013 11:39

Raksts tapis sadarbībā ar žurnālisti Lindu Sārts, ievietots žurnālā ''Mans Mazais Skolā''

 

Mans Mazais skolā
Vecākiem

 


Lai mazajam ( jeb nu jau lielajam!) pirmklasniekam palīdzētu veiksmīgāk iejusties skolas solā, palūkosim, ko par to stāsta viņa zvaigžņu takas. Tā kā grūti izšķirt, kuram – mazajam skolniekam vai viņa vecākiem – lielāku satraukumu rada nezināmie apstākļi jaunā vidē ar vēl neiepazītiem skolotājiem, tad šie ieteikumi noderēs ne tikai pašam pirmklasniekam, bet arī viņu mammai un tētim. Ko sagaidīt, no kā izvairīties un kā palīdzēt savam pirmklasniekam, dodoties uz skolu.

 
Auns. Skolnieks Auns ar lielu degsmi sāk darīt lietas, kas ir aizraujošas un interesantas. Arī skolas gaitas sākumā viņā izraisīs lielu interesi. Lai šī degsme nepazustu, bērnu būtu iespējami bieži jāslavē un jāuzteic, kaut par katru nieku. Aunam nevajadzētu izvirzīt lielus un, viņaprāt, tālus mērķus (vismaz sākumā), jo viņam nebūs pacietības tos sasniegt. Tāpēc vislabāk uz priekšu ejiet solīti pa solītim, no semestra uz semestri. Vēlme pēc panākumiem un līdera dotības neļaus jūsu bērnam „tupēt aizkrāsnē”. Viņam nepieciešams vien praktiski iemācīt organizēt savu darbu un mācības.


Vērsis. Bērnu skolas gaitām vajadzētu sākt gatavot jau laikus, daudz runājot, stāstot un skaidrojot, kāpēc nepieciešamas šīs jaunās pārmaiņas. Būtu labi, ja vecāki kopā ar bērnu pirms 1. septembra aizietu uz skolu, apskatītu klasi un pavērotu tur notiekošās aktivitātes. Vērsēnam ļoti svarīga ir drošība. Viņš pieķeras tam, kas viņam ir un ne visai labprāt grib kaut ko mainīt. Galvenais, kas vecākiem būtu jānodrošina, uzsākot skolas gaitas, lai bērnam vienlaikus nebūtu pārāk daudz jaunu iespaidu un pārlieka steiga. Visu jācenšas darīt pakāpeniski un mierīgi. Mācībās Vērsis būs kārtīgs, centīgs un iemācīto atcerēsies uz ilgu laiku.


 

Dvīnis. Viegli un gaisīgi, kā rotaļājoties mazais skolnieks Dvīnis uzsāks skolas gaitas. Tomēr tā kā jaunās informācijas apjoms, ko bērns uzņems pirmajā skolas gadā, būs visai liels, šim bērnam ir svarīgi nodrošināt noteiktu dienas režīmu. Tas palīdzēs viņam noturēties zināmos rāmjos. Bez noteiktas sistēmas bērns var pamatīgi apjukt. Sākumā vienmēr būtu jāseko līdzi, lai uzdotie mājasdarbi ir izpildīti līdz galam, bērns ir atpūties un paēdis un tikai tad viņš var doties uz ārpusklases nodarbībām. Šie bērni ļoti ātri visu uztvers, labi mācīsies un viegli atcerēsies klasē pārrunāto.


 

Vēzis. Lielāku uzmanību pievērsiet intuīcijai, kas noteikti pateiks priekšā, vai bērna skolotāja būs pietiekoši mīļa un iejūtīga. Jo tieši šīs īpašības palīdzēs mazajam Vēzītim iekļauties jaunajā vidē un kolektīvā. Vairāk bērniņu pirms un pēc skolas samīļojiet un iedrošiniet. Izrunājiet notikumus, kas norisinājušies skolā un pievērsiet uzmanību tam, ja bērns kļūst noslēgtāks vai gluži otrādi – agresīvāks. Skolas laiks Vēžiem ir samērā mierīgs, jo savas nevēlēšanās izcelties un kautrības dēļ šie bērni pusaudžu krīzes piedzīvo vēlāk nekā pārējie. Pavadiet bērnu uz skolu un no skolas tik ilgi, līdz viņš pats ir gatavs ceļā doties viens.

 

Lauva. Jūsu bērnam ļoti patīk priecāties par jaukām un interesantām lietām. Ja arī skolu viņš uztvers kā interesantu laika pavadīšanas veidu, tad viss būs kārtībā. Centieties panākt, lai mācīšanās kļūst par aizraujošu nodarbošanos, kurā bērns var paspīdēt ar savām zināšanām, saņemot par to uzslavas un atzinīgu vērtējumu. Motivācija mācīties Lauvām izriet no vēlmes būt vislabākajiem un gudrākajiem. Visu jauno bērns apgūs ātri un mācīšanās viņam nesagādās nekādas grūtības.

 
Jaunava. Tā kā šie bērni ir samērā patstāvīgi un prātīgi jau no mazām dienām, uzsākot skolas gaitas, vecākiem varētu šķist, ka bērns jau ir pietiekoši pieaudzis. Taču nepieļaujiet kļūdu un patiešām nesāciet izturēties pret mazo Jaunavu kā pret pieaugušu. Bērniem, kuri dzimuši Jaunavas zīmē, visvairāk svarīga ir sajūta, ka vecāki sniegs viņiem atbalstu, ja tāds būs nepieciešams. Mācībās bērns būs čakls un apzinīgi pildīs skolotāju uzdotos uzdevumus, jo ļoti vēlēsies, lai vecāki ar viņu var lepoties. Vienmēr atgādiniet savam bērnam, ka viņš ir svarīga jūsu ģimenes daļa un, ka jūs viņu mīliet.


Svari. Lai bērns varētu labi mācīties un justos apmierināts, viņam nepieciešama harmoniska un draudzīga apkārtējā vide. Tāpēc vecākiem un skolotājam būtu ļoti svarīgi nodibināt draudzīgu savstarpējo kontaktu, lai bērns justos drošībā. Neizsakiet savu negatīvo viedokli vai neapmierinātību ar pedagogu darbu bērna klātbūtnē, bet risiniet domstarpības, ja tādas radušās, pieaugušo starpā. Jūsu bērnam ir tendence pielāgoties situācijai un izmantot to savā labā. Skolā viņam ir jāiemācās, ka atzīmes liek nevis par skaistām acīm un burvīgu smaidu, bet gan par centību un labi paveiktu darbu.


Skorpions. Mūžīgais laimes meklētājs un aizliegto robežu pārkāpējs Skorpions klasē necentīsies ieņemt līdera vietu, toties, sēžot kaut vai pašā pēdējā solā, perfekti kontrolēs situāciju. Diezgan ātri viņš atklās gan skolotājas, gan klasesbiedru vājības un arī talantus, lai vēlāk tos izmantotu savā labā. Mācīsies ar lielu interesi un gribēs izzināt interesējošo priekšmetu līdz vissīkākajām niansēm. Svarīgākais, ko vecākiem būtu jādara – jācenšas panākt bērna uzticēšanās, lai lielākā viņa dzīves daļa nepaietu slepus no vecāku acīm.


 

Strēlnieks. Vecākiem varētu likties, ka apdāvinātajam un dzīvespriecīgajam Strēlniekam skolā viss padosies viegli un ātri. Tomēr lieti derētu pievērst uzmanību apstāklim, ka jūsu bērnam var piepeši pietrūkt intereses par tik „garlaicīgu un vienmuļu” vietu kā skola. Viņam tāpat viss būs skaidrs un viņš vēl gribēs pamācīt skolotāju, kā pareizi jāpasniedz stundas. Ja pietiekoši nepievērsīsiet uzmanību Strēlnieka sekmēm, variet attapties brīdī, kad bērnam kādā no priekšmetiem jāpilda vasaras darbs. Strēlnieku svarīgi ar kaut ko aizraut, iedvesmot ar kādu veiksmes stāstu, iepazīstināt ar plašajām iespējām, kas viņu gaida. Kā balvu par labām sekmēm viņam var nodrošināt, piemēram, došanos uz jāšanas nodarbībām vai kādu citu ārpusskolas nodarbi, kas viņam ietu pie sirds.


 

Mežāzis. Iedzimtās atbildības sajūtas un nopietnības dēļ mazais Mežāzis jau no bērnības uzvedas un izturas kā pieaudzis cilvēks. Viņam ir tendence uzņemties vairāk rūpes un pienākumus gan mājas, gan skolas dzīvē, nekā to no viņa prasa. Tāpēc, vecāki, esiet modri un sekojiet līdzi, lai jūsu bērns velta laiku arī atpūtai un rotaļām ar saviem vienaudžiem, nevis mācās vai palīdz mājas darbos līdz spēku izsīkumam. Palīdziet savam bērnam izdzīvot bērnību, nevis priecājaties, ka viņš jau 7 gadu vecumā izturas kā profesors.


Ūdensvīrs. Lai Ūdensvīru ieinteresētu mācībās, nevajadzētu viņam radīt priekšstatu, ka skola ir obligāts pasākums. Visam jānotiek it kā pašam no sevis, interesanti un aizraujoši. Ļaujiet savam bērnam pašam atklāt to, ka mācīties ir interesanti, ka var daudz ko jaunu uzzināt un izpētīt. Tomēr vienmēr esiet gatavi uz to, ka kādā brīdī Ūdensvīrs protestēs pret visu, kas ir ikdienišķs un garlaicīgs. Mīļākie priekšmeti – visi tie, kuros notiek dažādi eksperimenti.


Zivis. Tā kā lielāko daļu laika mazās Zivtiņas joprojām pavada sapņu un fantāziju pasaulē, vecākiem varētu šķist, ka viņām radīsies grūtības ar uzmanības koncentrēšanu un informācijas iegaumēšanu skolā. Tomēr dīvainā kārtā intuitīvi vai gluži „nejauši” šie bērni visu apgūst un iemācās tikpat labi un, ja ne vēl labāk kā pārējie vienaudži. Zivis īpaši labi jutīsies mākslas un mūzikas stundās, kā arī labprāt dosies uz peldēšanas nodarbībām. Šie bērni sākumā varētu būt kautrīgi un noslēgti, bet vēlāk tomēr lieliski iekļausies kolektīvā.