• lv
  • en
  • de

Dzīve notiek šeit un tagad. Nav cita mirkļa, kurā varētu kaut ko mainīt, kā vien šis brīdis, ši sekunde, šis elpas vilciens!

Mans Mazais

Mans mazais Jaunava


pirmdiena, 26.augusts, 2013 15:16

23.08.- 23.09.
Valdošā planēta: Merkurs
Princips: sakari, informācijas nodošana, neitralitāte, objektīvisms, daudzpusība
Devīze: Es nevienam neticu, gribu pats visu izzināt!
Atslēgas vārdi: rūpes par kādu, kārtības mīlestība, stabilitāte, ziņkāre un zinātkāre, darbaholisms, kritika

Stihija: Zeme


Personība
Vecāki, kuru ģimenē ieradies mazulis Jaunava, var mierīgi uzelpot. Šis bērniņš visbiežāk būs ļoti mierīgs, saprotošs un jau no mazām dienām vēlēsies it visā izpatikt vecākiem. Tā saucamais - vecākiem ‘’ērtais’’ bērns, kurš nepieprasa sev pārāk daudz uzmanības, mierīgi guļ vai spēlējas savā nodabā. Tomēr tas nenozīmē, ka mazulis būtu pasīvs vai kā savādāk neieinteresēts apkārt notiekošajā. Gluži otrādi – viņš pagaidām pasauli vēro, mācās tās noteikumus un izzina likumus, lai vēlāk varētu perfekti iekļauties sabiedrībā. Barojiet viņu noteiktās stundās, laikus pārtiniet, ģērbiet laika apstākļiem atbilstoši un jums būs pavisam mierīgs un smaidīgs mazulītis.
Lai justos drošībā, šim mazulim ir nepieciešama skaidri pārskatāma struktūra un priekšstats par apkārt notiekošo. Jau no pirmajām dienām (ieteicams jau pirms dzimšanas) vecākiem vajadzētu daudz ar bērniņu sarunāties, stāstīt viņam, ko mēs tagad darīsim, kur iesim, kāpēc mēs darām to, vai šo utt. Jūsu bērns ir ļoti zinātkārs un patiesi vēlas uzzināt, kas ‘’lācītim vēderā’’.
Tas attiecas arī uz mantām. Jaunavu vecākiem jābūt ļoti uzmanīgiem ar mīkstajām rotaļlietām, sīkām detaļām vai priekšmetiem, kurus var iebāzt mutē. Tā kā šie bērni parasti ļoti mierīgi spēlējas vienatnē, kādā brīdī jūs variet pat nepamanīt, ka viņš jau ir izjaucis kādu rotaļlietu sīkās detaļās un cītīgai pēta tās saturu. Tieksme uz sīkām detaļām un to izzināšanu Jaunavām saglabāsies uz visu mūžu. Vēlākos gados tas var izpausties kā perfekscionisms darbā, ziņkāre un arī zinātkāre.
Kādu brīdi vecākiem pat var šķist, ka viņu bērns lieliski pats tiek galā ar daudzām lietām un viņu iesaistīšanās nemaz nav nepieciešama. Tā ir lielākā kļūda! Mazajām Jaunavām nepieciešams liels atbalsts no vecāku puses. Īpašu nozīmi šie bērni piešķir praktiskajām vecāku rūpēm par viņiem. Šiem bērniem ļoti patīk tīrība un kārtība. Viņi būs sajūsmā, kad jūs liksiet viņus vannā, ķemmēsiet viņiem matus vai masēsiet viņiem pēdiņas ar smaržīgu eļļiņu. Šo bērnu drēbītēm vienmēr jābūt tīrām, smaržīgām un kārtīgi izgludinātām. Neaizmirstiet bieži samīļot un noglāstīt savu bērnu, jo mazais praktiķis bez šādas pieredzes bērnībā, vēlāk var nemācēt izrādīt savas jūtas apkārtējiem.
Tikko sākuši staigāt kājiņām, čaklie Jaunavas bērneļi ļoti gribēs iesaistīties visos mājas darbos. Ļaujiet viņiem to, jo tas pieder pie viņu pasaules izzināšanas procesa. Tā kā šie bērni ir ļoti paklausīgi, nevēlas strīdēties ar vecākiem, kādā brīdī vecāki var nepamanīt, ka bērns ir pārāk kluss un sevī noslēdzies. Tas var liecināt par vecāku pārāk stingriem aizliegumiem bērnam praktiski darboties. Protams, vecāki jau grib kā labāk, sargā savu bērnu no iespējamām traumām un nepatikšanām, bet reizēm tas var būt par daudz. Arī steiga un vēlēšanās visu ātrāk padarīt, kādreiz var atstāt novārtā bērna intereses.
Šiem bērniem ir neieciešama praktiska darbošanās, rūpes par kādu. Viņi grib justies vajadzīgi jau no mazām dienām. Uzticiet Jaunavai mazu darbiņu, piemēram, „Atnes man lūdzu to un to, palīdzi man sakārto mantas, izslaucīt grīdu!’’ utt. Iesaistiet savu bērnu ikdienas darbos un viņš būs laimīgs bez gala.
Dažkārt vecākiem varētu šķist, ka viņu bērns ir nedaudz lēnāk, nekā pārējie viņa vienaudži. Tas nozīmē, ka viņš var vēlāk iemācīties sēdēt, rāpot, staigāt un pēc tam arī runāt, lasīt un rakstīt. Par to it nemaz nevajadzētu satraukties, jo Jaunavas ir tie bērni, kuriem nepieciešams visu skaidri izzināt, izpētīt un noskaidrot pirms tā lieta aiziet. Bērnam katras jaunas iemaņas apgūšana nozīmē milzīgu informācijas apjomu, kuru nepieciešams kārtīgi ‘’apstrādāt’’, pārliecināties kā viss funkcionē, lai vēlāk varētu darboties bez vismazākās aizķeršanās. Salīdzinājumā ar ugunīgajiem Aunēniem, kuri vispirms mēģinās un tikai tad domās, vai sanāks, Jaunavas darīs kaut ko tikai tad, kad būs pārliecinātas, ka viss izdosies perfekti. Vienā dienā viņi vienkārši piecelsies un aizies.
Mazie Jaunavas jau ar pirmajiem izteiktajiem vārdiem vai frāzēm varētu iepriecināt savus vecākus, jo parasti būs ļoti prātīgi un savam vecumam it kā pārgudri. Tomēr vecākiem vienmēr vajadzētu atcerēties, ka jūsu priekša stāv tikai bērns, kurš ļoti vēlas izpatikt saviem vecākiem. Kad bērns paaugsies, vajadzētu piedomāt pie tā, lai vienā dienā nepienāk tāds brīdis, ka mazulis vairs nespēlējas, bet pilnā mērā ir uzņēmies rūpes par kādu savam vecumam neatbilstošu nodarbošanos. Protams, tas nenozīmē, ka kādreiz bērns nevarētu nomazgāt traukus vai izsūkt māju, bet tas nedrīkst kļūt par viņa obligātu pienākumu jau mazotnē. Vēl visa dzīve priekša, kad varēs kārtīgi un no visas sirds izstrādāties. Bērnībā jābauda bērnība, jāspēlējas un jādraiskojas.
Iekārtojot šiem bērniem istabu, vacākiem vajadzētu ņemt vērā to, ka bērnam ir svarīga lietu funkcionalitāte, nevis dizains. Istabā jābūt kārtīgam koka galdam, gultai un vēl dažiem niekiem. Tā kā Jaunavas nemīl haosu, nevajadzētu pārbāzt istabu ar neskaitāmām mantām, kuras pēc tam grūti sakārtot. Centieties vienmēr turēt bērna drēbes, mantas un lietas kārtībā. Neņemiet neko no viņa istabas bez atļaujas un vienmēr visu nolieciet tajā pašā vietā, kurā paņēmāt.
Jau no mazām dienām mazulis Jaunava vēlas, lai vecāki varētu ar viņu lepoties. Tāpēc viņš darīs visu, kas vecākiem sagādās prieku. Vecākiem reizēm vajadzētu aizdomāties, vai bērns nav kādā jomā noslogots par daudz. Tā kā viņš ir ļoti centīgs, viņam padodas daudzas lietas. Tomēr vienmēr vajag atcerēties vienu– bērnam ir vajadzīga bērnība, kurā daudz jāspēlējas un dažreiz arī jāniķojas, jāprotestē un jādusmojas. Kaut gan jūsu bērns vēlas būt perfekts, nepieprasiet to no viņa!


Ieteicamās nodarbes
Šiem bērniem ieteicamas visas tās nodarbes, kurās var daudz un praktiski darboties, darot kādas noderīgas lietas. Tā varētu būt darbošanās amatnieku pulciņā, rokdarbnieku vai filcētāju darbnīcā. Šajās nodarbībās, padarot kādu lietu, skaidri redzams rezultāts un ir iespējams praktiski pagatavoto pielietot.
Labs prāta asināšanas veids ir šahs vai dambrete, kas ļoti ies pie sirds jūsu bērnam.
Tā kā šos bērnus ļoti aizrauj arī veselības un medicīnas jautājumi, viņiem interesanta varētu šķist darbošanās kādā medicīnas pulciņā, kurā stāsta par cilvēka ķermeņa uzbūvi. Interesantas liksies arī  matemātikas vai fizikas papildus stundas, kurās tiek skaidrotas dabas un skaitļu likumsakarības.
No sporta veidiem derēs jebkurš, kas nodrošina jūsu bērnam fizisku slodzi un veicina veselīga ķermeņa attīstību. Bērns sportos vairāk vecāku mudināts, nevis tāpēc, ka vēlēsies kādu uzvarēt vai apsteigt. Viņam nepatiks skaļi un trokšņaini pasākumi.

 
Puikas un meitenes
Mazās Jaunavu meitenes būs varenas tikumības aizstāves, mīlēs kārtību un tīrību gan savā izskatā, gan manierēs. Salīdzinot ar pucēties kārajām vienaudzēm, šīm mazajām jaunkundzēm svarīgāka varētu šķist personīgā higiēna. Nemēģiniet siet viņām matos krāšņas lentas vai ietērpt rozātās princešu kleitās. Viņuprāt, tā ir lieka izšķērdība, kas absolūti nav nepieciešama. Svarīgākais, lai apģērbs būtu, tīrs, kārtīgs un pēc iespējas klasiskāks. Bieži vien uzvedībā varētu parādīties tāda nots kā klīrēšanās. Tas ir gandrīz vienīgais veids, kā šīs jaunās dāmas sevi piesaka sabiedrībai. Pārējo daļu laika viņas darbojas nemanāmi, daudz palīdz, strādā un ar lielāko prieku kādam pakalpo. Ļoti saimnieciskas.
Mazie zēni tāpat kā meitenes ir kārtību mīloši, pedantiski un reizēm it kā skopi, ja runa iet par dalīšanos ar mantām vai iemīļotajiem kārumiem. Tāpēc apkārtējiem jāsaprot, ka šis bērns nevēlas dot otram savu mantu ne jau tāpēc, ka patiešām ir skops. Viņš vairāk ir taupīgs un cenšas savas mantas glabāt, nesaplēš tās un rūpējas par to nogādāšanu drošā vietā. Citiem bērniem tas var likties pārāk nopietni un viņiem varbūt ir taisnība. Puisīši jau no mazām dienām gribēs palīdzēt tēviem saimniecībā, piedalīsies visos galdnieku un amatnieku meistarstiķos. Protams, ir lieliski, ja tēvs šādas aktivitātes savam dēlam var piedāvāt, jo tās viņam dzīvē lieliski noderēs.

 

Veselība
Parasti šie bērni piedzimst veselīgi un fiziski attīstās labi. Cilvēka organismā Jaunava atbild par vēdera dobumu un iekšējiem orgāniem. Tāpēc pārāk liela mentālā vai fiziskā slodze šiem bērniem var izsaukt biežas vēdera sāpes. Vecākiem vienmēr vajadzētu sekot līdzi bērna pareizam ēšanas režīmam un vēdera izejai. Šiem bērniem vairāk vajadzētu uzturēties svaigā gaisā un nodarboties ar fiziskām aktivitātēm. Tā kā Jaunavām ikdienā prāts un loģiskā domāšana vienmēr ir noslogota līdz maksimumam, vecākiem biežāk vajadzētu piedomāt par to, lai bērns varētu atslābināties. To lieliski nodrošinās vakara pastaigas svaigā gaisā, mierīgas sarunas par dienā piedzīvoto un pārdzīvoto. Neaizmirsties biežāk samīļot savu bērnu un pateikt viņam, ka mīliet viņu.